ElektraOil
0
No products in the cart.

Sklep

Blog

Baza olejowa – jak wybrać najkorzystniejszą?

9 listopada 2021, Author: Dariusz Włodarczyk

Olej przeznaczony do zmniejszania tarcia elementów metalowych w pojeździe samochodowym tworzy się za pomocą bazy olejowej. To właśnie ona jest podstawą środka smarnego, który wlewamy do naszego auta. Amerykański Instytut Naftowy wprowadził podział, dzięki którym możemy rozróżnić olej bazowy na podstawie jego właściwości. Pomaga to w ocenie nie tylko składników, z jakich jest on wyprodukowany, lecz również jakiej jakości produkt nabywamy.

Jaką bazę olejową wybrać?

W pierwszej grupie wyznaczonej przez Amerykański Instytut Naftowy znajdują się produkty destylacji ropy naftowej. Efekt końcowy takiego zabiegu jest najczęściej wątpliwej jakości, dlatego metodę tę stosuję się w dzisiejszych czasach stosunkowo nieczęsto.

Druga grupa charakteryzuje się tym, iż bazę tworzy się za pomocą hydrokrakingu. Dzięki temu osiąga się produkt, który posiada zwiększoną odporność na utlenianie oraz, w porównaniu do pierwszej grupy, o wiele bardziej klarowną barwę.

Jeżeli chodzi o grupę trzecią – zostały tam umieszczone produkty, które są rafinowane mocniej w porównaniu do tych w grupy drugiej. Dodatkowo, zostają one poddane kilkukrotnemu hydrokrakingowi, co daje świetne rezultaty (o wiele bardziej czysty efekt końcowy).

Na czwartą grupę składają się polialfaolefiny, czyli inaczej oleje syntetyczne, które są niezwykle odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Uzyskiwane są za pomocą procesu syntezy chemicznej.

W piątej, i zarazem ostatniej, grupie znajdują się produkty, których nie można lub trudno jest zaklasyfikować do grup poprzednich. Często miesza się je z innymi olejami w celu uzyskania pożądanych właściwości.

Podsumowując, najlepszym wyborem będą bazy z grupy czwartej oraz piątej. Jeśli posiadasz starszy, bardziej wyeksploatowany samochód, warto zastanowić się nad korzystaniem z produktów z grup dwa oraz trzy. Nie polecamy korzystania ze środków smarownych z grupy pierwszej. Jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek pytania na temat opisywanego tematu lub naszych usług, zachęcamy do kontaktu.