ElektraOil
0
No products in the cart.
hero background

Filtry

Filtr powietrza

Filtry w samochodach i wszelkich urządzeniach mechanicznych spełniają bardzo ważną rolę .

W samochodach filtr powietrza chronią silnik przed dostaniem się zanieczyszczeń z otoczenia w zasysanym powietrzu. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że zasysanie powietrza następuje na poziomie 40-60 cm od podłoża a tam tak naprawdę jest najwięcej zanieczyszczeń. Dlatego też bardzo ważna jest regularna wymiana tego elementu. W naszym serwisie gościliśmy użytkowników którzy przez 3 lata „zapomnieli” o filtrze powietrza lub ze względów „oszczędnościowych” nie chcieli go wymienić!  Jest to bardzo pozorna oszczędność a zarazem  niebezpieczne, ponieważ filtr po dwóch latach zaczyna się kruszyć a to może uszkodzić silnik! Kolejną sprawą jest to że, stary zapchany filtr powietrza zwiększa zużycie paliwa.

Jak często powinien być wymieniany filtr powietrza?

Większość mechaników zaleca, by przeprowadzać jego wymianę podczas okresowego przeglądu samochodu. Jednak pamiętajmy, że jest to bardzo orientacyjna wskazówka. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie eksploatujemy nasze auto. Najczęściej filtr powietrza ulega zużyciu po przejechaniu od 15 000 do 30 000 km, a przy wyjątkowo intensywnej eksploatacji, proces zużycia może postępować znacznie szybciej.

Na częstotliwość wymiany wpływa również jakość filtra. W przypadku tanich części niskiej jakości, może się okazać, że ich zużycie postępuje znacznie szybciej, niż w przypadku modeli pochodzących od znanych i renomowanych producentów.

Z tego względu zawsze rekomendowane jest wybieranie sprawdzonych, firmowych komponentów. Tańsze zamienniki stanowią jedynie pozorną oszczędność, ponieważ częstsza konieczność wymiany powoduje, że częściej trzeba decydować się na zakup nowego elementu. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów warto przeprowadzić kontrolę zużycia filtra powietrza. Dzięki temu możliwe będzie monitorowanie tempa postępującego zużycia.

Filtr paliwa

Nie wszyscy kierowcy są świadomi tego, jak ważną funkcję pełni w aucie filtr paliwa, przez co jego wymiana bywa zaniedbywana. Niestety, takie niedbalstwo może prowadzić nawet do uszkodzenia silnika, a w efekcie konieczności przeprowadzenia kosztownej naprawy.

Czemu konieczne jest posiadanie filtra paliwa w swoim samochodzie?

Pamiętajmy, że paliwo nigdy nie jest dokładnie czyste. Zawsze znajduje się w nim pył, woda oraz różnego rodzaju cząsteczki organiczne. Wszystkie te zanieczyszczenia stanowią poważne zagrożenie dla silnika. Nadmiar wody może prowadzić np. do korozji silnika, inne zabrudzenia mogą przyczynić się do uszkodzenia tłoków. Niewymienianie filtrów paliwa może prowadzić także do uszkodzenia wtryskiwaczy, czy zapowietrzenia całej instalacji.

Tylko odpowiedni filtr jest w stanie wyłapać wszystkie niepożądane substancje oraz nadmiar wody i usunąć je z paliwa.

Od czego zależy żywotność filtra?

Bardzo ważnym czynnikiem jest jego jakość. Jeśli zdecydujemy się na tani model, niskiej jakości, może się okazać, że jego zużycie postępuje bardzo szybko.

Ważny jest również rodzaj paliwa. W przypadku diesli, filtry zużywają się zazwyczaj znacznie szybciej. Ostatnim czynnikiem jest jakość stosowanego paliwa. Jeśli będzie ono mocno zanieczyszczone, zużycie filtra będzie postępować znacznie szybciej.

Filtr oleju

Każdy kierowca powinien wiedzieć, gdzie w jego aucie znajduje się filtr oleju. Powinien być również świadom, jakie pełni zadanie i po jakim czasie należy wymienić go na nowy.

Jaka jest zatem jego funkcja wewnątrz auta?

Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie oleju, który znajduje się wewnątrz silnika. Ma on za zadanie chronić instalację przed zanieczyszczeniami znajdującymi się na zewnątrz oraz wyłapywać cząsteczki zabrudzeń pochodzących z wnętrza. Dzięki temu olej jest czysty i może perfekcyjnie spełniać swoje zadanie.

Jak dobrać odpowiedni filtr?

Należy pamiętać, że dobór odpowiedniego modelu nie może być przypadkowy i powinien zależeć od konstrukcji silnika. Warto mieć na uwadze również fakt, że części te produkowane są przez różne firmy. Często można spotkać tanie modele, które kuszą swoją ceną. Niestety, nie warto się na nie decydować.

W życiu nie ma nic za darmo, dlatego część dobrej jakości również musi kosztować. Zmniejszenie ceny przeważnie idzie w parze z drastycznym zmniejszeniem jakości. Niższa cena wymaga od producenta dokonania pewnych oszczędności np. poprzez wykorzystywanie niższej jakości materiały. Robi zatem obudowę z tworzywa, które jest np. mniej odporne na wysokie temperatury, stosuje tańszy materiał filtrujący z mniejszą ilością plisek lub decyduje się na gorsze pliski. Każdy z tych elementów w dużej mierze wpłynie na wydajność produktu.

Pozorna oszczędność może przełożyć się zatem na szybsze zużycie filtra, a w efekcie dużo szybszy spadek jego efektywności. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybranie droższego modelu, który będzie pochodził od sprawdzonego i cieszącego się uznaniem producenta.

Jak często należy wymieniać filtr oleju?

Okres jego przydatności jest ustalony przez producenta. Większość z nich deklaruje, że ten element powinien być wymieniany przy zmianie oleju. Ogromny wpływ na zużycie tego elementu ma model auta oraz intensywność jego eksploatacji. Warto pamiętać, że nie należy starać się generować oszczędności, zwlekając z wymianą. Zużyta część może się skruszyć, a jej fragmenty mogą trafić do silnika, powodując uszkodzenie. W takim przypadku naprawa silnika okaże się dużo droższa niż koszt wymiany zużytej części.