ElektraOil
0
No products in the cart.

Sklep

Blog

Czy warto oszczędzać na kupnie oleju silnikowego?

28 stycznia 2022, Author: Dariusz Włodarczyk

Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że samochód to skarbonka bez dna, lecz to w głównej mierze od nas zależy, w jaki sposób go wykorzystujemy i czy np. nie narażamy go na nadmierną eksploatację. Jeżeli odpowiednio podchodzimy do dbania o pojazd i regularnie sprawdzamy wszystkie elementy mające wpływ na jego bezawaryjne funkcjonowanie, powinniśmy cieszyć się wtedy jego długą żywotnością. Ta zasada dotyczy również płynów eksploatacyjnych, takich jak olej silnikowy, gdzie systematyczna wymiana ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania serca auta i jego podzespołów. Wiele osób zastanawia się, czy opłacalne jest kupowanie droższego oleju silnikowego, skoro na rynku dostępne są jego tanie zamienniki. Odpowiadamy krótko: zdecydowanie tak!

Tani olej silnikowy, krótkotrwałe korzyści

Każdy kierowca wie, że bez płynów eksploatacyjnych w samochodzie ani rusz. To stwierdzenie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości zwłaszcza w kontekście oleju silnikowego. Jego dobroczynny wpływ widać podczas działania jednostki napędowej, gdyż płyn ten odpowiada w głównej mierze za smarowanie i zmniejsza występowania procesu tarcia. Ponadto, odprowadza on ciepło z intensywnie pracujących metalowych elementów silnika, dzięki czemu w ostatecznym rozrachunku nie dochodzi do jego przegrzania. To wszystko czyni go wręcz niezastąpionym w każdym pojeździe. Wybierając tańszy płyn eksploatacyjny, oczywiście przyczyniamy się do zwiększenia oszczędności w portfelu, ale czy warto w ten sposób podchodzić do całości sprawy?

Tańszy czy droższy olej silnikowy – który wybrać?

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem. Już podczas zakupu nowego samochodu z salonu bardzo często otrzymujemy informację odnośnie najlepszych produktów dedykowanych właśnie wybranemu modelowi auta. W przypadku starszych, używanych pojazdów takiej informacji nie posiadamy, lecz w takim przypadku również warto postawić na droższy płyn eksploatacyjny niż na jego tańszy zamiennik. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele. Droższy olej silnikowy przede wszystkim przedłuży żywotność auta, a także sprawi, że jednostka napędowa będzie pracować bez zarzutu w każdych warunkach. Ma to w szczególności znaczenie przy silnikach wyposażonych w turbosprężarkę, gdyż mają one braki w smarowaniu, a wysokiej jakości płyn eksploatacyjny pozwoli na mniejsze eksploatowanie turbiny. Droższy olej silnikowy to także o kilka procent mniejsze zużycie paliwa, co ma związek z lepszym smarowaniem metalowych elementów.