ElektraOil
0
No products in the cart.

Sklep

Blog

Jak często należy wymieniać olej silnikowy w naszym samochodzie?

20 maja 2021, Author: Dariusz Włodarczyk

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów, którymi wspomagamy sprawne działanie naszego samochodu. Odpowiada on za smarowanie ruchomych części, by zmniejszyć pomiędzy nimi siłę tarcia, która może spowodować deteriorację części aktywnych. Jest to więc niezbędny aspekt poprawnego funkcjonowania każdego auta. Niestety, olej silnikowy również ulega zużyciu i wymaga regularnej wymiany, dzięki czemu dany pojazd będzie służył nam przez długie lata. Jak często więc musimy go zmieniać?

Jak często należy wymieniać olej silnikowy w naszym samochodzie?

Na początek warto się zastanowić, jak sprawdzić poziom oleju w aucie. By tego dokonać, musimy podnieść maskę samochodu, która ujawni nam części pod nią się kryjące. Następnie, musimy odszukać wzrokiem symbol oleju silnikowego, który będzie znajdował się na bagnecie. Ten z kolei należy wyciągnąć, przetrzeć suchą szmatką i ponownie włożyć na jego miejsce. Następnie odczytujemy poziom płynu i dolewamy go, jeżeli jest go za mało w zbiorniku.

Sama wymiana opisywanego płynu powinna być dokonywana co 15 tysięcy kilometrów (w przypadku samochodów starszej daty) lub co 30 tysięcy kilometrów (dla aut nowszych). Są to oczywiście obliczenia przybliżone, a każdy pojazd będzie wymagał zmiany w innych interwałach. Najlepszym sposobem, by ocenić, co ile musimy dokonać wymiany, jest sprawdzenie instrukcji dołączonej do samochodu. Każdy producent zawiera w niej niezbędne informacje, do których warto się dostosować.

Oczywiście, czytając instrukcję dołączoną do pojazdu, należy wziąć poprawkę na to, w jakiej kondycji jest nasz samochód, jak i na to, czy korzystamy z niego głównie na trasach długich czy krótkich. Niezwykle istotne jest kontrolowanie na bieżąco nie tylko ilości, ale również i jakości cieczy znajdującej się w naszej aucie, niezależnie od tego, czy korzystamy z wariantu syntetycznego, półsyntetycznego czy mineralnego. Pozwoli to na upewnienie się, że nasze auto działa na najwyższych obrotach, jak i pozwoli nam oszczędzić na wizytach u lokalnego mechanika.