ElektraOil
0
No products in the cart.

Sklep

Blog

Jak dobrać właściwy olej do samochodu?

31 marca 2021, Author: Dariusz Włodarczyk

Wybór odpowiedniego oleju do samochodu jest niezwykle istotny, szczególnie w przypadku aut nowszych, które chcemy zachować w jak najlepszym stanie, by służyły nam przez długie lata. Opcji dostępnych na rynku jest jednak bardzo wiele, należy więc dokładnie zapoznać się z etykietą produktu, zanim go zakupimy i użyjemy jako lubrykant w naszym pojeździe. Czym więc kierować się, gdy do wyboru mamy tak wiele różniących się znacząco od siebie produktów?

Jak dobrać właściwy olej do samochodu?

Na sam początek warto jest zapoznać się z instrukcją dołączoną do samochodu. Producent auta podaje tam nie tylko rekomendowany typ oleju, ale również producentów, których wyroby są kompatybilne z naszych autem. Lektura ta często oferuje również wyjaśnienie, dlaczego właśnie to one są najlepszym wyborem, podając optymalną klasę lepkości, specyfikację jakościową oraz cechy, które powinien posiadać olej znajdujący się w danym pojeździe.

Najważniejsze jest dostosowanie typu oleju samochodowego. Do wyboru mamy w tym przypadku trzy opcje: mineralny, półsyntetyczny lub syntetyczny. Ten ostatni jest najczęściej stosowany, ponieważ nie zostawia po sobie, lub zostawia znikome ilości, zabrudzeń, pozwalając na dłuższy czas jazdy bez konieczności czyszczenia kluczowych komponentów auta. Produkty półsyntetyczne są natomiast stosowane najczęściej jako zamiennik wariantu syntetycznego lub jako lubrykant przejściowy, gdy chcemy zaprzestać korzystania z wariantu mineralnego na rzecz syntetycznego. Typ mineralny używany jest w starych autach, które pochłaniają go bardzo dużo, więc korzystanie z droższej alternatywy byłoby nieekonomiczne.

Na opisywanych produktach można również zauważyć parametry klasy lepkości, które oznacza się systemem cyfra-litera-liczba (np. 5W40) oraz specyfikacją jakościową nałożoną przez instytucje APP lub ACEA. Szczególnie tutaj warto jest kierować się wartościami zawartymi w instrukcji, by przedłużyć żywotność auta. W razie wątpliwości polecamy kontakt z zaufanym mechanikiem, który podzieli się swoją wiedzą i doradzi wybór najkorzystniejszego rozwiązania.