ElektraOil
0
No products in the cart.

Sklep

Blog, Uncategorized

Jak wybrać sprawdzony olej silnikowy?

5 lipca 2021, Author: Dariusz Włodarczyk

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów niezbędnych do prawidłowego działania pojazdu samochodowego. Jego regularna wymiana jest wymagana do tego, by silnik nie odmówił posłuszeństwa przedwcześnie. Działa jako czynnik smarujący, by elementy ocierające się podczas jazdy nie ulegały deterioracji. Jak zatem wybrać odpowiedni wariant dla naszego auta i czym kierować się podczas zakupu owego płynu?

Jak wybrać sprawdzony olej silnikowy?

Najważniejszą pomocą przy wyborze oleju silnikowego, którą ma pod ręką praktycznie każdy właściciel samochodu, są zalecenia producenta. To właśnie w nich znajdziemy informacje na temat preferowanego typu płynu smarującego. Z owej lektury dowiemy się, jaka klasa jakościowa, lepkość oraz inne parametry muszą być zgodne z zakupionym przez nas produktem. Czasem podana jest również marka oleju, lecz nie musi ona pokrywać się z naszym wyborem. Najważniejsze jest, by wybrany przez nas czynnik smarujący spełniał wszystkie wymagania podane w zaleceniach producenta.

Warto wspomnieć, iż pod uwagę należy wziąć również stan techniczny naszego pojazdu oraz jego wiek. Starsze samochody mogą zużywać o wiele większą ilość oleju silnikowego. Wiele osób korzysta wtedy z wariantu mineralnego. Jest on stosunkowo gorszy od syntetycznego, jednak przemawia za nim niska cena. Półsyntetyk również nie jest złym wyborem w tej sytuacji. W nowszych autach stosuje się jednak wariant syntetyczny, który nie niszczy motoru i umożliwia mu trwałą i sprawną pracę.

Alternatywnie, wybór sprawdzonego czynnika smarującego można pozostawić mechanikowi. Nawet wtedy jednak, warto jest posiadać choćby elementarną wiedzę na jego temat. Pamiętaj, by przestrzegać zaleceń producenta co do podstawowych parametrów płynu. To niezwykle istotne, by zachować sprawność samochodu na długie lata, szczególnie, jeśli jest to auto relatywnie nowe. Dlatego przy każdym zakupie sprawdzaj informacje podane na opakowaniu i pamiętaj o jego regularnych wymianach, bez których motor nie będzie mógł działać sprawnie.