ElektraOil
0
No products in the cart.

Sklep

Blog

Jakie mogą być skutki zbyt późnej wymiany filtra powietrza?

20 maja 2021, Author: Dariusz Włodarczyk

Filtr powietrza z pozoru wydaje się być mało istotnym elementem wyposażenia samochodu. Służy on jednak do ochrony kluczowych części, takich jak chociażby silnik, przed nadmiarem kurzu, pyłu, drobinek piasku oraz innych sypkich materiałów, które mogą uszkodzić ważne komponenty lub sprawić, iż ich działanie będzie ograniczone. Warto jest więc zadbać, by filtr powietrza był wymieniany regularnie – jeżeli zaniedbamy ten obowiązek, to… no właśnie, co się stanie, jeśli będziemy zwlekać z jego wymianą?

Co może spowodować nie wymienienie na czas filtra powietrza?

Najbardziej z powodu naszego niedbalstwa ucierpi silnik samochodu. Zanieczyszczony filtr sprawi bowiem, iż dynamika serca auta znacznie spadnie, co z kolei sprawi, iż nasze auto będzie wymagało coraz więcej paliwa. Jest to niekorzystne zarówno ze strony technologicznej pojazdu, jak i również mocno uderzy w nasz portfel. Brak odpowiedniej ochrony przed drobinkami kurzy czy piasku oznacza również zwiększenie oporu przepływu – oznacza to, iż zmniejszy się moc naszego silnika, a nikt przecież nie chciałby, by zmęczyły się jego konie mechaniczne.

Innymi komponentami, które wymagają regularnej wymiany filtra powietrza, są wszelkie układy i instalacje gazowe. Pozostawiony zbyt długo może przepuszczać bowiem zbyt małą ilość powietrza do wspomnianych elementów samochodu, przyczyniając się do powstania zbyt bogatej mieszanki gazowej, która może na stałe uszkodzić pewne komponenty pojazdu.

Nieregularna wymiana opisywanego elementu wyposażenia może mieć zatem dość nieprzyjemne skutki. Zarówno silnik, jak i instalacje gazowe są wspierane przez owy artykuł wyposażenia, więc warto jest pokusić się o nabycie nowego egzemplarza co najmniej raz na rok. Pozwoli to nie tylko zachować wysoki komfort oraz kulturę jazdy, ale również oszczędzić nam paru kosztownych wizyt u mechanika, który z pewnością poinformuję Cię o tym, iż warto jest zapewnić swojemu autu jak najlepsze warunki, szczególnie, jeśli oznacza to prostą wymianę jednego elementu.