ElektraOil
0
No products in the cart.

Sklep

Blog

Rodzaje filtrów hydraulicznych

26 maja 2022, Author: Dariusz Włodarczyk

Wpływ na odpowiednie funkcjonowanie układów mechanicznych ma wiele czynników. Najważniejszym z nich wydaje się być jednak czystość oraz jakość cieczy roboczych, które są wykorzystywane. Zaniedbanie tego aspektu może w dużej mierze odpowiadać za żywotność i sprawność poszczególnych komponentów, a także stać się przyczyną poważnych awarii wspomnianego układu. Dlatego też podstawowym zabezpieczeniem przeciwko występowaniu tego typu sytuacji jest montowanie filtrów hydraulicznych, których zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń znajdujących się w cieczy. Na rynku istnieje wiele modeli opisywanego elementu, które różnią miejscem zamontowania oraz sposobem działania. Jakie więc istnieją rodzaje filtrów hydraulicznych?

Filtry hydrauliczne ssawne

Komponent ten posiada gwint wewnętrzny i materiał filtracyjnym stworzony z metalowej siatki. Montowany jest na zasilaniu pompy. Do jego najważniejszych zadań zależy zabezpieczenie poszczególnych elementów przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Filtry powrotne montowane na zbiorniku lub w linii

Ich podstawowym celem jest oczyszczenie cieczy w drodze powrotnej do zbiornika. Wyróżniają się dużą dokładnością filtracji, długą żywotnością oraz małą odpornością na różnice w ciśnieniu.

Filtry ciśnieniowe/tłoczne

W obrębie tych komponentów możemy wymienić filtry: nisko-, średnio- oraz wysokociśnieniowe. W zależności od elementu działają one w warunkach nieprzekraczających (lub przekraczających) wskazane wartości ciśnienia. Różnią się od siebie rozmiarem i możliwościami, które zależą m.in. od wielkości przepływu. Montowane są na zasilaniu olejem, a ich celem jest ochrona poszczególnych elementów układów mechanicznych. Najczęściej współpracują one z innymi rodzajami filtrów np. powrotnym.

W celu wsparcia pracy filtrów należy pamiętać o tym, by korzystać z wyłącznie wysokojakościowych olejów hydraulicznych, takich jak m.in. RENOLIN HVXA. Przyczyni się do wydłużenia okresu eksploatacyjnego elementów układów hydraulicznych, a także zapobiegnie powstawaniu osadów. Ciecze o wysokim wskaźniku lepkości poszerzają zakres pracy zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Wszystkie te czynniki przekładają się również na znacznie wyższą wydajność energetyczną podczas wykonywania pracy.