ElektraOil
0
No products in the cart.

Sklep

Blog

Co należy wymienić w samochodzie po zimie?

31 marca 2021, Author: Dariusz Włodarczyk

Wiele mówi się o odpowiednim przygotowaniu swoje auta na zimę – sprawdzeniu kluczowych elementów pojazdu, by móc sprostać wyzwaniom, takim jak śliska nawierzchnia czy wysokie pokłady śniegu na drodze. Warto jednak również po skończonym okresie minusowych temperatur i skrobania szyb zastanowić się jakie zmiany dokonać w swoim samochodzie w celu przywitania letniego okresu bez konieczności cotygodniowych wizyt u mechanika. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę oceniając stan samochodu po zimie?

Co należy wymienić w samochodzie po zimie?

Na początek warto jest rozważyć zmianę opon z zimowych na letnie – pozwoli to na znacznie przyjemniejszą i bezpieczniejszą jazdę samochodem, gdy już nie musimy zważać na prawdopodobieństwo pojawienia się lodu lub śniegu na jezdni. Kolejnym bardzo ważnym, aczkolwiek często pomijanym, elementem wymagającym wymiany jest olej silnikowy. Przez niskie temperatury, oraz zwiększoną wydajność auta, jest on podatny na pojawienie się wielu zanieczyszczeń, które pozostawione w zbiorniku mogą poczynić wiele szkód w naszym pojeździe.

Filtr paliwa również wymaga wymiany po zimie. To właśnie na nim gromadzi się kurz, pył oraz inne drobinki, które w innym przypadku dostały by się do komory spalania w silniku, co mogłoby doprowadzić nawet do jego zniszczenia. Okres przedwiosenny to czas, w którym filtry najbardziej podatne na czynniki zewnętrzne, więc wkraczając w czas letni warto jest wymienić je (paliwa oraz kabinowy) na nowe, niezużyte jeszcze zamienniki.

Ostatnim podstawowym komponentem samochodu, który podlega wymianie po okresie zimowym, jest płyn do spryskiwaczy. Ten przeznaczony do użycia w niskich temperaturach będzie tutaj nieadekwatny, a wariant letni z pewnością godnie zastąpi swojego poprzednika. Oczywiście nie należy zapominać również o indywidualnych naprawach oraz wymianie części, które po wyczerpującym okresie zimowym wymagają przejścia na zasłużoną emeryturę. Warto jest więc nie tylko zadbać o świeży olej, filtry oraz płyn do spryskiwaczy oraz adekwatne do pogody ogumienie, ale i również zapisać się pełny przegląd auta.