ElektraOil
0
No products in the cart.

Sklep

Blog

Jakie filtry występują w samochodzie i co ile je wymieniać?

17 listopada 2020, Author: Dariusz Włodarczyk

Filtry pełnią bardzo ważną funkcję wewnątrz każdego pojazdu, niestety z czasem ulegają zużyciu, dlatego w odpowiednim momencie muszą zostać wymienione na nowe. Należy przy tym pamiętać o zaleceniach producenta i decydować się na produkty, które będą charakteryzowały się odpowiednią jakością. Jest to istotne, ponieważ ten stosunkowo niewielki wydatek pozwoli nam uchronić się przed usterkami pojazdu, których usunięcie może wiązać się z wysokimi kosztami.

Wewnątrz auta możemy znaleźć filtry:

  • paliwa,
  • kabinowe,
  • powietrza,
  • oleju silnikowego.

Filtry kabinowe

Chociaż nie wpływają bezpośrednio na funkcjonowanie pojazdu, nie można o nich zapominać. Od ich sprawnego działania zależy bowiem zdrowie osób podróżujących autem. Ich zadaniem jest wyłapanie wszystkich pyłków dostających się do wnętrza pojazdu.

Wybierając odpowiedni model do wnętrza auta, warto zdecydować się na takie, które będą posiadały wkład węglowy. Zapewnia on bowiem dużo większą skuteczność. Należy wymieniać je raz do roku.

Filtry powietrza

Ich działanie przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie jednostki napędowej. Instaluje się je wewnątrz układu dolotowego. Mają na celu oczyszczanie powietrza z kurzu oraz innych drobnych zanieczyszczeń. Dzięki niemu nie dostają się one do wnętrza komór spalania.

Jazda ze zużytym filtrem objawia się zmniejszeniem osiągów auta, a w przypadku, gdy zabrudzenia dostaną się do silnika, mogą spowodować jego uszkodzenie. Z tego względu należy go wymieniać do 20-30 tys. km.

Filtry paliwa

Ich poprawne funkcjonowanie ma niebagatelny wpływ na działanie samochodu. Mają one bowiem za zadanie oczyszczanie paliwa z cząstek stałych oraz różnego rodzaju osadów. Ten rodzaj filtrów powinien być wymieniany co około 100 tysięcy kilometrów. Bardzo ważne, by wymiany dokonywać jesienią, dzięki czemu w trakcie nie będzie zamarzać woda zgromadzona w układzie paliwowym.

Filtry oleju silnikowego

Ich celem jest wyłapywanie zanieczyszczeń z oleju silnikowego. Dzięki temu zapobiegają pogorszeniu się właściwości smarnych oleju, co mogłoby prowadzić nawet do uszkodzenia silnika. Warto wymieniać je przy każdej zmianie oleju, czyli po przejechaniu około 10 tysięcy kilometrów.